سه شنبه, ۲۶ تیر ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | 2024-07-16
کد خبر: 5059 |
تاریخ انتشار : 03 مرداد 1401 - 19:26 | ارسال توسط :
1268 بازدید
0
21
ارسال به دوستان
پ

کتاب یک عاشقانه‌ی آرام  یکی از معروف ترین آثار نادر ابراهیمی است که با قلم سحرآمیز خود ، عشق را به کلمات آن تزریق کرده است به طوریکه خواننده را هم عاشق میکند در باره کتاب یک عاشقانه آرام رمان یک عاشقانه آرام برجسته ترین اثر نادر ابراهیمی به حساب می آید که توسط انتشارات […]

کتاب یک عاشقانه‌ی آرام  یکی از معروف ترین آثار نادر ابراهیمی است که با قلم سحرآمیز خود ، عشق را به کلمات آن تزریق کرده است به طوریکه خواننده را هم عاشق میکند

در باره کتاب یک عاشقانه آرام

رمان یک عاشقانه آرام برجسته ترین اثر نادر ابراهیمی به حساب می آید که توسط انتشارات روزبهان بیش از 40 بار به چاپ رسیده است.

نگارش این کتاب پر طرفدار به آذر ماه 1373 بر می گردد و امروزه پس از گذشت 25 سال هنوز هم به عنوان یک عاشقانه پر طرفدار در قفسه های کتابفروشی خودنمایی می کند.

کتاب یک عاشقانه آرام در سه فصل روایت شده و نادر ابراهیمی برای هر فصل عناوین جذاب و متفاوتی را انتخاب کرده است اگر نسخه پی دی اف یک عاشقانه آرام را مقابل خود قرار دهید خواهید دید که فصل های مختلف این کتاب چنین نام گذاری شده است:

  • فصل اول: پیش از آن واقعه بزرگ
  • فصل دوم: در قلب آن واقعه
  • فصل سوم آن سوی واقعه

فصل دوم داستان یک عاشقانه آرام به عنوان مهم ترین و جذاب ترین قسمت کتاب شمرده می شود و نویسنده با توجه به اهیمیت داستان در این فصل، در قلب آن واقعه را نیز به قسمت های متفاوتی بخش بندی کرده که هر هرکدام از آن قسمت ها به عنوان روزهای هفته نام گذاری شده اند.

به صورتی که مخاطب با باز کردن کتاب و مشاهده فهرست فصل دوم، با قسمت های متفاوتی که از یکشنبه ها آغاز شده؛ تا سه شنبه ادامه دارد و به شنبه ها ختم می شود مواجه خواهد شد.

مقدمه کتاب یک عاشقانه آرام

نادر ابراهیمی قبل از آنکه عاشقانه هایش را برای مخاطبان خود تعریف کند مقدمه با احساسی را در چند جمله خلاصه کرده که خواندن آن خالی از لطف نیست:

دیگر جوان نیستم، میانسال هم نیستم! به همین خاطر است که همیشه می اندیشم. این آخرین اثری است که به او پیشکش می کنم و به فکرم می رسد که بنویسم (برای آخرین بار به او) اما احساس می کنم که در این جمله، نقصی وجود دارد و یا شاید اضطرابی! یادم می آید اولین کتابم را در نیمه راه جوانی به بهترین دوست روزگار کودکی تا جوانی ام تقدیم کردم: (به برادرم رحیم قاضی مقدم، که با دوستی ام با او بیش از همه کس او را عذاب داده ام)

حال، در آستانه پیری؛ می خواهم جمله ای شبیه به آن بگویم: (به همسرم فرزانه، که با مهر بی حدم به او، تنها کسی بوده ام که پیوسته عذابش داده ام)

و افسوس که نمی توان بازگشت و از نو ساخت؛ اما، دست کم به آن ها که در آغاز راه هستند می توان یادگاری کوچکی داد، شاید به کارشان بیاید. «یک عاشقانه آرام» اگر خدا بخواهد و زنده بمانم، «یک عاشقانه بسیار آرام» یادگاری خواهد بود از من و او به همه آن ها که در آغاز راه هستند.

خلاصه کتاب

حتماً با خواندن مقدمه کتاب چنین برداشتی خواهید داشت که با یک کتاب پر از واژه های عاشقانه مواجه خواهید شد و از ابتدا تا انتهای کتاب عاشقانه های رویایی که در ذهن نویسنده وجود دارد را مطالعه خواهید کرد.

اما اگر این برداشت شما از این داستان است باید دید خود را تغییر دهید چرا که نادر ابراهیمی با پرداختن به یک داستان واقع گرایانه عاشقانه هایی که به دل می نشیند را در دل داستان قرار داده است.

داستان یک عاشقانه آرام روایتی است از قبل از انقلاب سال 57. شخصیت اصلی این رمان گیله مرد معلمی است که علاوه بر تدریس فعالیت های سیاسی زیادی انجام می دهد.او در یکی از سفرهای خود با دختر زیبایی به نام عسل ازدواج می کند و شروع عاشقانه آرام پس از این واقعه شکل می گیرد.

در طول داستان گیله مرد به دلیل فعالیت های سیاسی و انقلابی  ای که داشت تبعید می شود و این به عنوان یکی از تلخ ترین روزهای عاشقانه این زوج عاشق ناآرامی هایی را برای زندگی آن ها به وجود می آورد. اما جذابیت داستان در این قسمت است که عسل و گیله مرد در هیج قسمت از داستان و با وجود مشکلات فروانی که دارند دست از دوست داشتن هم بر نمی دارند و سعی می کنند عشق خود را هر روز به شکل های متفاوت تری به هم ابراز کنند.

البته این پایان ماجرا نیست چرا که برای داشتن یک عاشقانه آرام باید ناآرامی های زیادی را تحمل کرد که نادر ابراهیمی توانسته با تصویر سازی های جذاب قلمش در 210 صفحه داستان عاشقانه عسل و گیله مرد را روایت کند.

برخی از مخاطبان بر این باورند که نادر ابراهیمی قسمتی از خودش را به داستان اضافه کرده است گیله مرد قصه همان آقای نویسنده است و همین مسئله موجب شده تا مخاطبان این کتاب را بیشتر دوست داشته باشند و ارتباط بهتری با شخصیت های داستان برقرار کنند.

درباره نویسنده کتاب، نادر ابراهیمی

نادر ابراهیمی، نویسنده ای است که بیشتر کسانی که اهل مطالعه هستند او و آثار جذابش را می شناسند. جالب است بدانید بسیاری از کتاب خوان ها مطالعه و کتابخوانی را با آثار جذاب این نویسنده آغار کرده اند و به طور کل می توان این طور عنوان کرد که نادر ابراهیمی نقش مفیدی در افزایش انگیزه جوانان برای کتاب خوانی ایجاد کرده است.

این نویسنده خوش قریحه، متولد فروردین 1315 شمسی است. دست بر قضا غروب خالق عاشقانه های ماندگار هم در بهار و در خرداد ماه 1387 رقم خورده است.

بسیاری از مردم این نویسنده معاصر را با کتاب ها و عناوین شاعرانه و عاشقانه اش می شناسند و خبر از سختی های زندگی آقای نویسنده ندارند. چه کسی فکرش را می کند که نویسنده عاشقانه های آرامی که هر مخاطب را به وجد می آورد روزهای نا آرامی را گذرانده است؟

دیگر آثار نادر ابراهیمی ترکیبی از روزهای سیاه و سفید آقای شاعر

روزهای سیاه و سفید این نویسنده را همسرش بارها و بارها نقل کرده است. فرزانه منصوری صاحب تمام آن نامه های عاشقانه و شاعرانه از دستگیری های سیاسی، بازجویی ها زندان رفتن و حتی برنده شدن آثار همسرش در جشنواره یونسکو بارها و بارها صحبت کرده است.

اگر کمی با آثار نادر ابراهیمی آشنایی داشته باشید قطعاً از شغل های عجیب و متعددی که در طول عمرش تجربه کرده خبر دار هستید. چرا که آقای نویسنده در بسیاری از آثارش شرح حال کوتاهی از خود را در دل داستان مهمان کرده است.

برای مثال نادر ابراهیمی در دو کتاب «ابن مشغله» و «ابوالمشاغل» از تجربه های مختلفش در زمینه؛ کارگری، خیاطی، تعمیرکاری، حسابداری و حتی خطاطی و تحویل داری بانک اشاره کرده است.

البته فعالیت حرفه ای نادر ابراهیمی از کارگری در چاپ خانه ها تا مستند سازی و تدریس در دانشگاه بسیار فراگیرتر شد اما نکته قابل توجه در مورد این نویسنده این است که در دل تمام تجارب و نوشته های این نویسنده تنها یک کلمه مشترک است و آن هم «عشق» است.

جملاتی  از کتاب یک عاشقانه آرام 

یک عاشقانه آرام از جمله کتاب هایی است که جمله های ناب و ماندگار زیادی دارد.

اگر در هنگام خواندن کتاب شاهکار یک عاشقانه آرام مدادی در دست داشته باشید تا زیر قسمت های دوست داشتنی کتاب خط بکشید حتماً در آخر با کتابی که سراسر خط کشی شده مواجه می شوید، چرا که در کمتر صفحه ای از این کتاب می توانید جمله ای پیدا کنید که دل نشین نباشد.

– عشق به دیگری ضرورت نیست، حادثه است. عشق به وطن ضرورت است، نه حادثه. عشق به خدا ترکیبی است از ضرورت و حادثه!

– هرگاه شاعری را یافتی که می گفت: (در زندگی خود دوبار عاشق شده ام بدان که هرگز عشق را تجربه نکرده است. او چیز دیگری را با عشق اشتباه گرفته است.

چیزی که می تواند ده هزار بار تکرار شود. این است که می گویم خواستن هم همیشه عشق نیست!

– عاشق «شدن» مسأله ای نیست، عاشق «ماندن» مسأله ای اصلی برای ما است. بقای عشق، نه بروز عشق!

– مگذار که عشق، به عادت دوست داشتن تبدیل شود! مگذار که حتی آب دادن گل های باغچه، به عادت آب دادن گل های باغچه تبدیل شود!

عشق، عادت به دوست داشتن و سخت دوست داشتن دیگری نیست، پیوسته نو کردن خواستنیی است که خود پیوسته خواهان نو شدن است و دیگرگون شدن! تازگی ذات عشق است، و طراوت، بافت عشق! چگونه می شود تازگی و طراوت را از عشق گرفت و عشق همچنان «عشق» بماند؟

بعد از خواندن کتاب یک عاشقانه آرام چه بخوانید؟

امکان ندارد کسی پس از مطالعه یک عاشقانه آرام برای خواندن نامه های عاشقانه نادر ابراهیمی کتاب چهل نامه کوتاه به همسرم را نخواند!

این کتاب چهل نامه از دل روزمرگی های یک زن و شوهر عاشق نوشته شده که در ابتدا بهانه ای برای تمرین خطاطی  لحاظ می شد اما بعدها به عادتی شاعرانه تبدیل شد و در انتها مجموع آن به عنوان یک کتاب به چاپ رسید.

پیشنهاد می کنم اگر خواندن یک عاشقانه آرام به اندازه کافی برایتان جذاب بوده است بلافاصله پس از آن با نامه های کوتاه و عاشقانه نادر ابراهیمی کمی عاشقانه نوشتن و حتی عاشقانه خواندن را تمرین کنید.

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط کتاب صوتی سلام صدا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!