یکشنبه, ۲۴ تیر ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | 2024-07-14
کد خبر: 6992 |
تاریخ انتشار : 29 مهر 1401 - 11:32 | ارسال توسط :
600 بازدید
0
10
ارسال به دوستان
پ

کتاب استالین معرفی کتاب استالین خود را آماده کنید تا ادوارد رادزینسکى، نویسنده‌ی پرفروش و نام‌آشنای روسی،‌ یک بار دیگر شما را غافگیر کند. او در کتاب استالین به سراغ محرمانه‌ترین اسناد بایگانی روسیه رفته و کتابی تاریخی از زندگی استالین به نگارش درآورده است. سفرهای متعدد نویسنده برای نگارش این اثر، انسان‌های مختلفی که […]

کتاب استالین

معرفی کتاب استالین

خود را آماده کنید تا ادوارد رادزینسکى، نویسنده‌ی پرفروش و نام‌آشنای روسی،‌ یک بار دیگر شما را غافگیر کند. او در کتاب استالین به سراغ محرمانه‌ترین اسناد بایگانی روسیه رفته و کتابی تاریخی از زندگی استالین به نگارش درآورده است. سفرهای متعدد نویسنده برای نگارش این اثر، انسان‌های مختلفی که با آن‌‌ها دیدار و اسنادی که به آن‌ دسترسی داشته،‌ همگی گواهی بر شگفت‌انگیز بودن کتاب حاضر هستند.

درباره کتاب استالین:

ادوارد رادزینسکی (Edvard Radzinsky)، مورخ و نمایش‌نامه‌نویس روس، که در کتاب پرفروش آخرین تزار روس: زندگی و مرگ نیکلای دوم به روایت زندگی خانواده‌ی سلطنتی رومانوف پرداخته بود، حالا در کتاب تحسین‌شده‌ی استالین (Stalin) یک بیوگرافی شگفت‌آور و قدرتمند از ژوزف استالین ارائه کرده است. او در این اثر چهره‌ی سادیستی دیکتاتوری شوروی را حتی بهتر از مورخان غربی به نمایش می‌گذارد.

آقای ادوارد رادزینسکی علاقه‌ی عجیب‌وغریبی دارد تا سوالات شگفت‌انگیز مطرح کند: چرا استالین تاریخ تولد خود را اشتباه بیان کرد؟ هدف او از گول زدن افسران تزار چه بود؟ وقتی لنین در سال 1924 درگذشت، به این دلیل بود که استالین او را مسموم کرده بود؟ آیا مرگ همسر دوم استالین اتفاق بود؟ یا او به همسر خود، نادژدا آلیلوایوا، شلیک کرد، سپس آن را خودکشی جلوه داد؟ آیا استالین یک قربانی بود که روزگار او را درگیر بازی‌های ناپسند کرد که سرانجام باعث مرگ او در سال 1953 شد؟ نویسنده به خوبی می‌داند چگونه ما را تا آخرین صفحه‌ی کتاب با خود همراه سازد. به راستی که او یک هنرمند واقعی‌ست.

ویژگی نوشته‌های رادزینسکی، نشر پرکشش و خوش‌خوان اوست. به شیوه‌ای که گاهی فراموش می‌کنیم در حال مطالعه‌ی نثری تاریخی هستیم. فوت و فن‌هایی که وی در نمایش‌نامه‌نویسی به آن‌ها تسلط دارد،‌ در این‌جا به کمک او آمده و باعث شده تا بتواند شور و کششی به نوشته‌های خود ببخشد که نظیر آن را کمتر در نوشته‌های تخصصی و تاریخی شاهد هستیم.

این کتاب در سال 1996 منتشر شده و حقایق حیرت‌انگیزی را در مورد معمایی‌ترین شخصیت‌های تاریخ کشف کرده است. به‌شیوه‌ای که تحسین بسیاری از منتقدان را برانگیخته و بسیاری در وصف آن نوشته‌اند. نیویورک تایمز در تحسین این اثر ارزشمند چنین گفته است:‌ «روایت آقای رازینسکی کاملا شخصی است. با عصبانیتی به تلخی عصبانیت آلکساندر سولژنیتسین در کتاب مجمع‌الجزایر گولاک و به تندی حکایات سوزناک. خواننده را با قدرت به دنبال خود می‌کشد.»

کتاب استالین مناسب چه کسانی است؟

اگر به زندگی‌ شخصیت‌های اثرگذار‌ و کتاب‌های تاریخی علاقه دارید و می‌خواهید درباره‌ی استالین و جنگ جهانی دوم بیشتر بدانید، مطالعه‌ی این اثر به شما پیشنهاد می‌شود.

با ادوارد رادزینسکی بیشتر آشنا شویم:

این ادیب و مورخ روس در ابتدا شهرتش را مدیون نمایش‌نامه‌های خود بود. اولین نمایش‌نامه‌ی ادوارد رادزینسکی 104 صفحه درباره‌‏ى عشق نام داشت که با استقبال از سوی مخاطبان و منتقدان مواجه شد. دیگر نمایش‌نامه‌های او، از جمله گفت‌و‌گوهایی با سقراط، صحنه‌‏هاى ورزشى سال 1981، دکامرون ما، تئاتر زمانه‏‌ى نرون و سنکا و جلاد: گفت‏‌وگوهایى در مسیر گیوتین نیز از محبوبیت فراوان برخوردار شد.

از اواخر دهه‌ی 1980 بود که رادزینسکی به نوشتن زندگی‌نامه، به‌ویژه زندگی‌نامه‌های بزرگان روسیه روی آورد. این کتاب‌ها به سرعت مورد استقبال قرار گرفتند و به زبان‌های گوناگون ترجمه شدند. از میان این آثار می‌توان به تزار آلکساندر دوم، تزار نیکالاى دوم و گریگورى راسپوتین اشاره کرد.

در بخشی از کتاب استالین می‌خوانیم:

در پایان سده‌ى نوزدهم، اندیشه‌ى تروریسم انقلابى افکار بسیارى از جوانان را به خود مشغول کرده بود. قتل در راه انقلاب «مجازات انقلابى» نامیده مى‌شد. غارت بانک‌ها و خانه‌هاى ثروتمندان را مصادره مى‌خواندند. پیکارجویانى که دست به قتل و مصادره مى‌زدند، همچون رابین‌هودهایى ماجراجو جلوه مى‌یافتند. وِرا فیگنر، یکى از زنان تروریست، مى‌نویسد: «ما از همه‌سو با عشق و همدلى احاطه شده‌ایم… یاران ما در همه‌ى اقشار جامعه یافت مى‌شوند.» داستایفسکى نیز که قصد داشت رمان برادران کارامازوف را ادامه دهد، مى‌خواست از آلیوشا، راهب سربه‌زیر خود، تروریست بسازد.

برادر لنین، آلکساندر، تروریست بود. در زمان استالین، ایدئولوژى حکومتى به‌شدت از این روایت طرفدارى مى‌کرد که بلشویک‌ها از همان آغاز از ترور سر باز زدند. در همه‌ى کتاب‌هاى درسى عبارتى موهوم از زبان لنین گنجاندند که گویى پس از اعدام برادرش آن را گفته بود: «ما راهى دیگر را خواهیم پیمود.» این حقیقت ندارد.

نچایف انقلابى (پیش‌نمونه‌ى قهرمان رمان شیاطین داستایفسکى)، که آن‌قدر مورد ارج و احترام لنین جوان بود، مى‌گفت: «انقلابْ زهر و تیغ و طناب را تقدیس مى‌کند.» لنین جوان، دوستدار ژاکوبن‌ها، نیز هیچ‌گاه به فکر سر باز زدن از تروریسم نیفتاده بود.

او در روزهاى انقلاب سال 1905، خواستار «آموزش رزمندگان جوان براى کشتن مأموران پلیس» شد و حتى برنامه‌ى کاملى براى تروریسم تنظیم کرد. ولى لنین مى‌دانست به محض آن‌که حزبى انقلابى فعالیت رزمى خود را آغاز کند، پلیس نیز به فعالیت مى‌افتد و مأموران خرابکار و نفوذى به حزب نفوذ مى‌کنند. دِگایف، یکى از رهبران سازمان تروریستى مشهور «اراده‌ى ملت»، نفوذى از آب درآمده بود. رئیس سازمان رزمى سوسیالیست‌هاى انقلابى نیز خرابکارى به نام آزِف بود. به همین علت، لنین از همان آغاز، سازمان رزمى خود را در خفاى کامل نگه داشت.

فهرست مطالب کتاب

درباره‌ى نویسنده
مقدمه
بخش نخست: سوسو: زندگى و مرگ
فصل 1: فرشته‌ى کوچک
فصل 2: معماهاى کودکى و نوجوانى
فصل 3: پایان سوسو
بخش دوم: کُبا: زندگى و مرگ
فصل 4: معماهاى کُبا
فصل 5: کُباى جدید
فصل 6: بازى‌هاى شطرنج‌باز بزرگ
فصل 7: آرمانشهر عظیم
فصل 8: ‌«متخصص بحران‌ها»
فصل 9: زاده‌شدن استالین
بخش سوم: استالین: زندگى و مرگ
فصل 10: سایه‌ى پیشین
فصل 11: پایان کار رهبران اکتبر
فصل 12: کشور در حال تحول
فصل 13: مرگ نادژدا
فصل 14: کنگره‌ى یک فاتح
فصل 15: نمایش جنایى انقلاب
فصل 16: نابودى ‌«امت مغضوب من»
فصل 17: ‌«سوگلى حزب»
فصل 18: ساخت کشورى جدید
فصل 19: خادم آتش مقدس
فصل 20: آرزوى بزرگ
فصل 21: نخستین روزهاى جنگ
فصل 22: خانواده و جنگ
فصل 23: بازگشت وحشت
فصل 24: آخرالزمانى که تحقق نیافت
فصل 25: مرگ یا قتل؟
کتاب‌نامه

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتاب کتاب استالین
نویسنده
مترجم آبتین گلکار
ناشر چاپی نشر ماهی
سال انتشار ۱۳۹۹
فرمت کتاب EPUB
تعداد صفحات ۶۸۰
زبان فارسی
شابک 978-964-209-155-3
موضوع کتاب کتاب‌های زندگی نامه، کتاب‌های تاریخ جهان
قیمت نسخه الکترونیک
۴۵۵۰۰ ت – 8.49 یورو

خرید کتاب الکترونیک

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط کتاب صوتی سلام صدا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما